شبکه تلفن همراه نسل چهارم یا 4G

 
مدتی است که گوشی های تلفن همراه با عنوان 4G به بازار جهانی عرضه شده اند. اگرچه تعداد این گوشی ها در حال حاضر محدود است اما حکایت از روند رو به توسعه نسل چهارم شبکه های تلفن همراه دارد. تعداد محدودی از اپراتورهای تلفن همراه در جهان نیز سرویس نسل چهارم خود در بعضی از مناطق را آغاز کرده اند. به طور مثال Verizon از ماه گذشته ارائه این سرویس را در ۳۸ شهر آمریکا با پوشش جمعیتی ۱۱۰ میلیون نفر آغاز کرده است.

اما آنچه به عنوان شبکه نسل چهارم از سوی سرویس دهنده ها معرفی می شود در واقع نسل چهارم نیست بلکه نوع پیشرفته نسل سوم است که سرعتی انتفال داده ها در آن در حدود ۱۰ برابر نسل سوم معمول است. در صورتیکه آنچه به عنوان شبکه نسل چهارم از سوی اتحادیه جهانی مخابرات یا ITU مطرح است و استاندارهای آن در حال حاضر در حال تدوین است باید سرعتی در حدود ۱۰۰ برابر نسل سوم فعلی داشته باشد. سرعت مورد نظر ITU بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه است.

اجازه بدهید کمی به عقب تر برگردیم و ببینیم تفاوت نسل های دوم، سوم، و جهارم تلفن همراه در چیست. تفاوت اصلی این نسل ها در نوع تکنولوژی رادیویی مورد استفاده در آنها و سرعت انتفال داده ها در آن است. در نسل 2.75 که تکنولوژی GPRS را پشتیبانی می کند و توسط اپراتور اول تلفن همراه در ایران ارائه می شود، سرعت انتفال داده ها به حداکثر ۴۸ کیلو بیت در ثانیه می رسد که تقریبا معادل یک اتصال Dial up به اینترنت است. در نسل 2.9 که تکنولوژی EDGE را پشتیبانی می کند و توسط اپراتور دوم تلفن همراه در ایران ارائه می شود، سرعت انتقال داده ها به حداکثر ۲۳۷ کیلو بیت در ثانیه می رسد که معادل یک اتصال معمولی ADSL است. البته سرعتی که توسط اپراتور دوم ایران ارائه می شود به سختی از ۶۴ کیلو بیت فراتر می رود و حداکثر به ۱۱۵ کیلو بیت در ثانیه می رسد. اما در نسل سوم که هنوز در ایران ارائه نمی شود و قرار است توسط اپراتور سوم تلفن همراه که سازمان تامین اجتماعی برنده مزایده آن است ارائه شود، سرعت انتفال داده ها در حدود ۵ برابر نسل 2.9 است. جدول زیر میانگین سرعت انتقال داده ها در شبکه نسل سوم اپراتورهای اصلی تلفن همراه آمریکا را نشان می دهد. این سرعت ها توسط نشریه PCWorld در سال ۲۰۱۰ در ۱۳ شهر مهم آمریکا اندازه گیری شده و سپس میانگین آنها محاسبه شده است.

 

تصویر از PCWorld.com

 

حال اپراتورهای AT&T و Verizon ادعا کرده اند که در پیش درآمد نسل چهارم شبکه های خود، سرعت دانلود داده ها را به ۶ مگابیت در ثانیه می رسانند. سرعت واقعی شبکه های نسل چهارم و پوشش آنها چیزی است که باید درسال ۲۰۱۱ و دو سه سال بعد از آن شاهد چگونگی آن باشیم.

منابع: Wired.com ،PCWorld.com ،Wikipedia.org