راهنمای الکترونیک ترافیک تهران

اين راهنمای اينترنتی جهت بر طرف كردن يكی از مهمترين نيازهای شخصی مردم تهران طراحی شده است و خوشبختانه از محصولاتی است كه به صورت رايگان عرضه می شود. راهنمای الكترونيك ترافيك تهران كه ما آن را به اختصار "رات" می ناميم، يك نرم افزار از خانواده شبيه سازهای كامپيوتری می باشد كه موضوع مورد شبيه سازی آن ترافيك زمينی شهر تهران است. اين نرم افزار شامل نقشه الكترونيكی شهر تهران است و علاوه بر آن اطلاعات خام ترافيك تهران را نيز شامل می شود. سپس با استفاده از اين دو اطلاعات خام اوليه (نقشه و ترافيك) يك مدل با دقت ۸۵ درصد از چگونگی اوضاع ترافيك تهران بر حسب تاريخ و ساعت و خيابان به خيابان ساخته می شود و سپس بر اساس اين مدل ساخته شده كوتاه ترين مسيرها بين هر دو نقطه دلخواه كاربر در سطح تهران جستجو و ارائه می شوند.

رات يك نرم افزار كاملا فارسی مبتنی بر اينترنت است. بدين معنی كه برای استفاده از آن، يكبار آن را download كرده و بر روی كامپيوتر خود نصب می كنيد و سپس هنگام هر بار استفاده از اين نرم افزار، خود سيستم به صورت خودكار به اينترنت متصل شده و اطلاعات به روز مورد نياز خود را از آن دريافت كرده و نتايج را به شما ارائه می كند، درست شبيه به آنچه كه نرم افزاری مثل Yahoo Messenger انجام می دهد. اما بايد در اينجا به ويژگی مهم و بهينه رات اشاره كرد و آن تلف كردن كمتر از ۵ ثانيه زمان بری گرفتن اطلاعات مورد نياز خود از شبكه و پردازش آنها و ارائه پاسخ نهايی است.

 

 

سيستم فارسی آن سازگار با تمام ويندوزهای 32-64 بيتی (ويندوز 95 به بعد) است و به صورت مستقل از زبان خود ويندوز عمل می كند. يعنی می توانيد آنرا بدون هيچگونه تداخل بر روی انواع ويندوز انگليسی، فارسی، عربی، آلمانی و ... نصب كنيد. حجم اين نرم افزار نيز نسبت به نرم افزار های هم خانواده خود كم است و در حدود 0.935 مگابايت می باشد.

وظيفه اصلی رات اين است كه يك ليست از كليه خيابانها و تقاطع های تهران را به كاربر نشان داده تا كاربر بتواند مبدا و مقصد خود را از بين آنها انتخاب كند. سپس رات با توجه به زمان و تاريخ درخواست و همينطور نوع در خواست كاربر از آن كه می تواند كوتاه ترين مسير بر حسب مسافت، زمان و يا مصرف سوخت باشد، بهينه ترين مسير را از مبدا به مقصد به كاربر ارائه ميكند. پاسخهای رات دو به صورت متنی و گرافيكی هستند. در حالت متنی يك ليست از خيابانهايی كه بايد طی شوند به همراه آمارهای مربوط به آن مسير شامل طول مكانی و طول زمانی، تعداد تقاطع، سرعت متوسط و ... ارائه می شود. در حالت گرافيكی رات يك كروكی از مسير مورد نظر تهيه كرده و به كاربر نشان می دهد كه در اين كروكی موقعيت نسبی خيابانها به همديگر و موقعيت آنها نسبت به شمال مشخص می شوند.

 

 

همچنين می توان الزاماتی را برای پيدا كردن مسير بهينه به رات اعمال كرد. از جمله اين الزامات می توان عبور نكردن از طرح ترافيك و يا عبور نكردن از خيابانهای باريك را نام برد. لازم به ذكر است كه رات تمامی اطلاعات درباره جهت های خيابانهای تهران را دارد.

يكی ديگر از مشكلات تهران، چند نامی بودن تعداد زيادی از خيابانهای آن است به طوريكه برای بعضی از خيابانها سه اسم متفاوت در ميان مردم رايج است. جهت بر طرف كردن اين مشكل برای كاربران رات، قابليت جستجو و تغيير نام يك خيابان به دلخواه كاربر در آن قرار داده شده است. در مجموع می توان رات را ابزاری جهت درك بهتر از رفتار ترافيك تهران و پيدا كردن مسير های خلوت تر و كوتاه تر جهت انجام امور روزانه دانست. اما هميشه بايد به اين نكته توجه داشت كه ضريب تصادف و تراكم در خيابانهای تهران آنقدر بالا می باشد كه هيچگاه يك پيشبينی صد در صد دقيق از آن ممكن نيست. اما در هر صورت پيشبينی كردن بهتر از پيشبينی نكردن است.

 

 

برای نصب و استفاده از اين نرم افزار رايگان، آن را از قسمت زير download كنيد. بر طبق تماس بعضی از كاربران بعد از نصب رات، فونت های فارسی آن قابل خواندن نبوده است. در صورت مواجه شدن با چنين مشكلی ابتدا زبانهای غير لاتين را از سيستم Multi Language ويندوز remove كنيد و بعد از restart كردن كامپيوتر خود، آنها را مجددا نصب كنيد تا اين مشكل بر طرف شود. سیستمی که در این صفحه ارائه میشود صرفا یک Demo بوده و اطلاعات نقشه آن از سال ۱۳۸۱ به بعد به روز نشده است. به طور مثال بزرگراه های امام علی و حکیم در نقشه آن وجود ندارند. علاوه بر این بزرگراه صیاد شیرازی به نام بزرگراه عراقی در نقشه آن ثبت شده است. همینطور یک طرفه شدن خیابان ولیعصر که در نیمه سال ۱۳۸۸ صورت گرفت نیز در نقشه آن اعمال نشده است. 

RAT Version 1.4 (Release date: May 2002; size: 0.935 MB)