کمک های دامنه دار فیسبوک به دنیای فناوری های منبع باز

 
حدود پنج سال است که فیسبوک حرکت دامنه داری را برای حمایت و توسعه از فناوری های منبع باز یا همان Open Source شروع کرده است. بنیانگذار و مدیر فیسبوک، Mark Zuckerberg، اعتقاد دارد دنیا به اندازه کافی وسایل و ابزار های لازم برای توسعه و استفاده همگانی از تکنولوژی را تولید نمی کند و لذا وظیفه خود می داند که حتی الامکان فناوری های لازم برای دسترسی ارزان و همگانی به تکنولوژی را ابداع کرده و توسعه دهد و آنها را به صورت رایگان در اختیار همه سازندگان و توسعه دهندگان فناوری قرار دهد.

جدیدترین فناوری که فیسبوک در راستای این سیاست به صورت منبع باز ارائه کرده، فناوری دوربین های 360 درجه است که قرار است برای ارائه تصاویر 360 درجه و واقعیت مجازی در فیسبوک مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه شرکت های بزرگ دیگر همانند گوگل، مایکروسافت، و اپل نیز در حال توسعه و کار بر روی فناوری مشابه هستند اما هیچکدام از آنها فناوری خود را به صورت منبع باز در اختیار دیگران قرار نمی دهند.

فیسبوک قبل از این، فناوری های متعددی همانند ابزار های پالایش و تحلیل بانک های اطلاعاتی، سرورها و روتر های طراحی شده برای دیتا سنتر خود، نسل جدید آنتن ها و پهباد ها برای ارائه اینترنت بی سیم و... را به صورت منبع باز ارائه کرده بود.

منبع: Wired.com