ایده جدید: App تخفیف یاب مکانی

 
اولین ایده تجاری که در وبلاگ ایده پرداز قصد معرفی آن را داریم یک App موبایل بر اساس مفهوم Context Aware Computing است که آن را در یکی از پست های قبلی خود معرفی کرده بودیم. بر اساس این مفهوم وسایل الکترونیکی همراه از جمله موبایل و تبلت بر اساس شرایط محیطی که کاربر آن وسیله در آن قرار دارد، خدمات هوشمندی را به کاربر خود ارائه می دهند. حال اگر بخواهیم بر اساس شرایط زمانی و مکانی که در آن قرار داریم از خدمات و کالاهایی که در اطراف ما با تخفیف ارائه میشوند خبردار شویم، می توانیم مفهوم Context Aware Computing را به شکل زیر به کار بگیریم:

یک App می تواند با استفاده از قابلیت GPS یا Location Service موبایل یا تبلتی که بر روی آن نصب است، موقعیت مکانی کاربر را شناسایی کند و همینطور با استفاده از گزینه تنظیمات خود یک فهرست از کالا و خدمات مورد علاقه کاربر را دریافت نماید. سپس با مراجعه به بانک اطلاعاتی مرجع خود که بر روی Cloud قرار دارد، فهرستی از ارائه دهندگان آن کالا و خدمات در شعاع همسایگی کاربر را دریافت کرده و این فهرست را به کاربر خود اطلاع دهد.

در طرف مقابل تمامی ارائه دهندگان کالا و خدمات می توانند با استفاده از این App موقعیت مکانی و خدمات و کالایی را که با تخفیف ارائه می دهند را در بانک اطلاعاتی سیستم ثبت نموده تا به کاریران مربوطه ارائه شوند. به طور مثال یک فروشگاه کفش می تواند موقعیت جغرافبابی فروشگاه خود به علاوه مدل های کفش خود که با تخفیف ارائه می شوند را در سیستم ثبت کند. حال تمام کاربرانی که این App را نصب کرده اند، اگر در لیست کالاهای مورد علاقه خود کفش را انتخاب کرده باشند، وقتی از شعاع همسایگی (که این شعاع را نیز خود کاربران در App مربوطه تعیین می کنند) آن  فروشگاه عبور کنند یک هشدار از App دریافت می کنند که به کاربر می گوید فلان فروشگاه در نزدیکی شما کفش مورد نظر شما را با تخفیف ارائه می دهد!

در مثالی دیگر رستورانی اعلام می کند که بین ساعت 8 تا 10 شب، پیتزاهای خود را با 30% تخفیف ارائه می دهد. حال تمام کاربرانی که پیتزا را جزء علایق خود تعریف کرده اند وقتی بین 8 تا 10 شب در نزدیکی آن رستوران قرار داشته باشند، پیام مربوط به تخفیف پیتزای آن رستوران را دریافت می کنند. 

توجه داشته باشید که این App بر اساس مفهوم تخفیف گروهی کار نمی کند. یعنی لازم نیست که یک حد نصاب از کاربران به فروشگاهی مراجعه کنند تا تخفیف ارائه شود. بلکه هر کسب و کاری که به هر دلیلی می خواهد کالا و خدمات خود را با تخفیف ارائه کند می تواند در این App ثبت نام کند و تخفیفات خود را به کاربران اطراف خود به صورت هوشمند اعلام نماید.

در واقع این ایده بر اساس این واقعیت شکل گرفته که خیلی از ما از پیشنهادات و تخفیفات جالب ارائه شده از طرف فروشگاه های نزدیک محل رفت و آمدمان خبردار نمی شویم، در صورتیکه اگر خبر داشته باشیم می توانیم بدون صرف وقت و انرژی زیاد و طی کردن مسافت های طولانی، به سادگی به کالا و خدمات مورد علاقه خود دست یابیم. نام پیشنهادی ما برای چنین App موبایلی، "تخفیف یاب" است ولی بدیهی است که علاقه مندان به پیاده سازی این سیستم می توانند از نام های مورد علاقه خود برای آن استفاده نمایند.