زیان دهی Uber در شش ماه اول سال 2016

 

Travis Kalanick مدیر عامل شرکت Uber Technologies (تصویر از Bloomberg)

 
شرکت Uber که یک استارتاپ معروف در زمینه خدمات تاکسی آنلاین است و در حال حاضر بزرگترین و معروف ترین استارتاپ دنیا است، بر اساس گزارش بلومبرگ در نیمه اول سال 2016 به مقدار 1.27 میلیارد دلار ضرر کرده است. این یکی از بزگترین ضرر ها در تاریخ استارتاپ ها است که فقط قابل قیاس با ضرر 1.4 میلیارد دلاری شرکت آمازون در سال 2000 است. اگرچه Uber یک شرکت خصوصی است و اطلاعات مالی آن به صورت عمومی اعلام نمی شود اما یک منبع نزدیک به سرمایه گذاران این شرکت این آمار را اعلام کرده است.

کارشناسان معتقدند که عمده این ضرر متعلق به فعالیت های Uber در کشور چین است که به دلیل رقابت با یک سرویس مشابه بومی به نام Didi Chuxing ناکام ماند و نهایتا مجبور به خروج از بازار کشور چین شد. حال سرمایه گذاران امیدوارند که با خروج Uber از بازار چین، جلوی زیان دهی این شرکت گرفته شود. البته این شرکت در کشور خانه خود یعنی آمریکا نیز با رقابت شرکت هایی همانند Lyft مواجه شده که باعث کاهش سود دهی Uber شده اند. حال باید دید که رقابت شدید در این عرصه و سرمایه گذاری های سنگین در این شرکت، چه نتایجی را به بار خواهد آورد.

آنچه تا به حال باعث خوش بینی سرمایه گذاران بوده، رشد روز افزون این شرکت است. این شرکت تا به حال بیش از 16 میلیارد دلار سرمایه از سرمایه گذاران خصوصی دریافت کرده است و ارزش آن بر طبق آخرین بر آورد ها 69 میلیارد دلار است.

منبع: Bloomberg.com