یک مدل ریاضی برای تعیین زمان سفر در معابر شهری با استفاده از داده های حجم سفر در معابر

 

در نرم افزارهای مسیریاب که بر روی وسایل مختلف اعم از GPS Navigator ها تا گوشی های هوشمند وجود دارند، محاسبه دقیق زمان سفر در ابتدای سفر، یک چالش عمده است. یکی از بهترین روش هایی که هم اکنون برای این کار استفاده می شود روش جمع سپاری (Crowd Sourcing)  است که شرکت گوگل در نرم افزار معروف Google Map از آن استفاده می کند. در این روش زمان سفر در هر معبر بر اساس اطلاعاتی که از موبایل داوطلبانی که در حال گذر از آن معبر هستند بدست می آید و طبیعتا این اطلاعات کاملا واقعی و دقیق هستند. اما مشکل این است که برای بدست آوردن اطلاعات کافی از همه معابر در همه ساعات روز، باید تعداد زیادی داوطلب گزینه Location Service خود را فعال کرده باشند و طبیعتا چنین کاری جزء از شرکت های غول همانند گوگل بر نمی آید.

روش جمع سپاری به دلیل ذکر شده در بالا، فقط در انحصار شرکت های بزرگ می تواند باشد و این شرکت ها نیز باید از نظر تجاری سود ده باشند تا این روش به صورت عملیاتی و کارآمد باقی بماند و اگر روزی این شرکت ها زیانده شوند، جمع آوری اطلاعات به این روش به مخاطره می افتد و برای همین نمی توان آن را یک روش زیر ساختی به حساب آورد. 

روش زیر ساخت برای جمع آوری اطلاعات ترافیک همان چیزی است که از چند دهه قبل توسط دولت ها و شهرداری ها در کلان شهر های بزرگ دنیا اجرای آن شروع شد و آن هم استفاده گسترده از دوربین های پایش ترافیک و نصب سنسورهای شمارنده خودرو در کف خیابان ها است که امکان برداشت اطلاعات حجمی از معابر شهری را به مراکز کنترل ترافیک مربوطه می دهند. اما مشکل این روش این است که اطلاعات حجمی به طور مستقیم اطلاعات زمان سفر در معابر را ارائه نمی کنند و به این منظور احتیاج به مدل های ریاضی است که ساخت این مدل ها نیز نیازمند تحقیقات فراوان و گسترده است. خوشبختانه در بین سال های 78 تا 82 در یک همکاری آزمایشی با شهرداری تهران ما این مطالعات را انجام داده و مدل های ریاضی مربوطه برای تبدیل اطلاعات حجمی به زمانی را ساختیم و آنها در تولید اولین نرم افزار مسیریابی شهر تهران که رات نامیده می شد استفاده و آزمایش کردیم که نتایج حاصل از این نرم افزار مسیر یاب، نشان از صحت و دقت این مدل ها می داند. به علت دقت بالای این مدل ها هم می توان از اطلاعات حجمی عددی که سنسور ها ارائه می کنند استفاده کرد و هم می توان از اطلاعات حجمی توصیفی (level of service) که اپراتورهای دوربین و پلیس ارائه می دهند استفاده کرد.

با توجه به اینکه این مدل سازی برای هر شش نوع معبر شهری (مصوب شورای عالی ترافیک شهرهای کشور) انجام شده است، نتایج آن نه فقط برای تهران بلکه برای تمامی شهرهای کشور قابل استفاده است. آنچه ما در این کیت ارائه می کنیم، فرمول های ششگانه تبدیل حجم به زمان سفر برای این معابر ششگانه شهری است تا توسعه دهندگان نرم افزارهای مسیریاب و شبیه ساز ترافیک بتوانند از این فرمول ها برای محاسبه زمان سفر در نرم افزارهای خود صرفا بر اساس اطلاعات ورودی حجمی استفاده نمایند.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در باره این کیت و سفارش آن، یا از طریق اکانت خود در سایت یک پیام برای کاربر support بفرستید یا اینکه  مستقیما به support@persian-ventures.com ایمیل بفرستید.