آمازون قدیم، آمازون جدید

 

تصویر تبلیغی برای سرویس amazon go (تصویر از آمازون)

 
چند روز پیش شرکت آمازون (صاحب بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان) اعلام کرد که سرویس جدید خود به نام amazon go را به صورت آزمایشی راه اندازی کرده است. این سرویس که یک فروشگاه واقعی و غیر مجازی است با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، صندوق محاسبه و پرداخت را از چرخه خرید فروشگاهی حذف کرده است و خریداران می توانند هر چیزی را که می خواهند بردارند و مستقیما از در فروشگاه خارج شوند. بعد از خروج، صورت حساب اجناسی که برداشته اند به اکانت آمازون آنها ارسال میشود.

این روش خرید بسیاری از کارشناسان فناوری را به هیجان آورده و از آن به عنوان روش خرید در آینده نام برده اند و در چند روز اخیر مقالات زیادی درباره این روش مبتنی بر هوش مصنوعی و پردازش تصویر نوشته شده است. در حال حاضر فقط یک فروشگاه در محل ساختمان مرکزی آمازون واقع در سیاتل آمریکا با این فناوری راه اندازی شده است اما روزنامه وال استریت نوشت که آمازون در نظر دارد 2000 فروشگاه از این دست را در سراسر آمریکا راه اندازی کند و البته آمازون سعی کرد که از تایید این خبر شانه خالی کند.

اما آن چیزی که در این میان بسیار مهم بود و در اخبار کمتر به آن پرداخته شد این بود که اولین و بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان قصد دارد یک فروشگاه زنجیره ای با بیش از 2000 شعبه ایجاد کند! به نظر می آید که آمازون دارد به دست خود، فلسفه وجودی خودش را نقض می کند. آمازون بوجود آمد تا خرید را از فروشگاه ها خارج کند و به فضای مجازی وارد کند اما ظاهرا این کار آنقدر ها هم که در ابتدا تصور میشد، ساده و موثر نبود. واقعیت این است که آمازون شرکتی است که از ابتدای شکل گیری خود، بیشتر فصول مالی را با ضرر پشت سر گذاشته است و تا قبل از اینکه Uber در امسال رکوردش را بزند، عنوان زیانده ترین استارتاپ تاریخ را به یدک می کشید. برای همین در طی این سال ها سعی کرد که سبد محصولات خود را گسترش دهد و فقط به فروشگاه آنلاین خود تکیه نکند. محصولاتی همانند Amazon Web Services و Echo در این راستا بوجود آمدند. اما ظاهرا آمازون به این نتیجه رسیده که باید از این هم فراتر رود و حالا می خواهد وارد دنیای واقعی شده و فروشگاه های زنجیره ای احداث کند. بنابراین از این بعد شاهد یک آمازون جدید خواهیم بود که اگرچه همچنان فناوری محور است ولی دیگر منحصرا در دنیای مجازی فعالیت نخواهد کرد.