ایده جدید: رستوران هوشمند کم هزینه

 

 نمونه QR Code قرار گرفته بر روی میز رستوران هوشمند

 
این روز ها به احتمال زیاد در مورد رستوران های هوشمند شنیده اید و یا نمونه های آنها را دیده اید. رستوران هایی که با استفاده از صفحه لمسی که در میز های مشتریان قرار داده شده، منوی رستوران را به مشتریان نمایش داده و سفارش را دریافت می کنند. در بعضی از مدل های دیگر این رستوران ها از پروژکتورهای Interactive که در سقف و بالا سر میز مشتری قرار دارند برای نمایش منو و دریافت سفارش استفاده می شود. این نوع رستوران ها که ابتدا در کشور ژاپن ظهور پیدا کردند به سرعت به کشورهای دیگر نیز سرایت کردند و حتی در ایران نیز نمونه های آن موجود هستند.

حال ما قصد داریم برای کار آفرینان این ایده را یک مرحله به جلو ببریم. از آنجا که این روزها در جیب اکثر مردم یک صفحه لمسی به نام گوشی هوشمند قرار دارد، استفاده از یک صفحه لمسی مجزا در میز مشتریان کار اضافی و غیر اقتصادی است. در واقع می توان با استفاده از یک App ساده که بر روی گوشی های هوشمند نصب می شود تمام کارهای میز های هوشمند را به طور ساده تر و موثرتری انجام داد. فقط کافی است که بر روی هر میز رستوران، نه یک صفحه لمسی بلکه یک QR Code مانند آنچه در شکل بالا می بینید قرار گیرد. در این App که ما نام گارسون را برای آن انتخاب کردیم شما QR Code قرار داده شده روی میز مشتری را با دوربین گوشی خود اسکن می کنید. این QR Code به App نشان می دهد که شما در کدام میز و در کدام رستوران نشسته اید (اگر بر روی گوشی خود یک App اسکنر دارید، کد نمایش داده شده در تصویر بالا را اسکن کنید و متن آن را ببینید) و App به صورت خودکار منوی سفارش غذای آن رستوران را از روی Cloud برایتان می آورد و شما بعد از مشاهده منو و انتخاب آیتم های مورد نظر خود کلید ثبت سفارش را در App فشار داده و سفارشتان از طریق Cloud برای آشپزخانه ارسال می شود. نکته مثبت دیگر اینکه شما می توانید مبلغ سفارش خود را همانجا از طریق  این App پرداخت نمایید!

این ایده علاوه بر ساده تر و موثرتر بودنش نسبت به رستوران های هوشمند معمولی، هزینه رستوران ها برای هوشمند سازی را به طور چشمگیری کاهش می دهد زیرا نه لازم است که از تجهیزات سخت افزاری جدیدی استفاده کنند و نه باید نرم افزاری را خریداری نمایند. فقط کافی است که در Cloud Service مربوط به App گارسون، عضو شوند و آبونمان یا پورسانت مربوطه را پرداخت نمایند. در این Cloud Service هر رستوران یک اکانت مخصوص به خود را دارد که می تواند از طریق آن منوهای خود را تعریف کند و آنها را ویرایش نماید و همینطور سفارش های خود را مشاهده و مدیریت نماید.