فناوری های جالب و به درد نخور

 

تصویر از dvdbeaver.com 

این روزها با توجه به گسترش و ارزانی دسترسی به اینترنت در سراسر جهان و افزایش قدرت پردازشگرهای ارزان قیمت، قابلیت هوشمند و مرتبط کردن انواع و اقسام وسایل فراهم شده است. این واقعیت باعث شکل گیری انواع و اقسام ایده های جدید و متنوع و بعضی اوقات عجیب و غریب در زمینه فناوری اطلاعات شده است که هر کدام سعی دارند خود را به عنوان یک تکنولوژی عمده در آینده معرفی کنند. از جمله معروف ترین این فناوری ها می توان به خودرو های خودران و اینترنت اشیاء اشاره کرد.

ممکن است این ایده که یخچال شما به اینترنت متصل باشد و شما بتوانید از طریق اینترنت دمای آن را کنترل کنید و یا محتوای درون آن را مشاهده کنید در ابتدا جالب به نظر بیاید. اما در کنارش اگر توجه داشته باشید که هکر ها نیز میتوانند این کارها را با یخچال شما انجام دهند و هنگامی که خواب و یا خارج از خانه هستید یخچالتان را خاموش کنند و باعث فاسد شدن مواد درون آن شوند، کمی به فکر فرو خواهید رفت. در واقع سوال اساسی این است که این فناوری ها واقعا زحمت ما را کم خواهند کرد یا بیشتر از آنچه زحمت کم می کنند باعث افزایش زحمت و دردسر خواهند شد.

همینطور این ایده که خودروی شما خودش رانندگی کند و شما پشت فرمان با خیال راحت پیام های گوشی خود را چک کنید، اساسا خیلی باحال است! اما آیا رانندگی روزانه یکی از مشکلات اساسی ما است که با سپردن آن به ماشین یک زحمت بزرگ را از سر خود باز کرده باشیم؟ آیا ما در مسیری مشابه آنچه چارلز چاپلین در فیلم "عصر جدید" با آن شوخی کرد، قدم بر نمی داریم؟

چگونگی پاسخ به این سوالات در چگونگی نگاه ما به توسعه فناوری نهفته است. نگاه راهبردی و واقع گرایانه به توسعه فناوری بر اساس این اصل است که فناوری را در جایی باید به کار برد که باعث کاهش محسوس یک overhead شود. اما نگاه آرمان گرایانه به توسعه فناوری بر این اساس است که اگر امکان مکانیزه کردن کاری توسط یک فناوری وجود دارد حتما این کار انجام شود زیرا انسان به هر حال دوست دارد ماشین ها به جای خودش کار کنند. اگرچه هر دو دیدگاه در جای خود متین به نظر می رسند اما تاریخ صنعت و فناوری نشان داده که این دیدگاه اول است که بیشتر موفقیت های صنعتی را رغم زده است و دیدگاه دوم باعث بوجود آمدن شکست های تجاری زیادی شده است. جالب اینکه هر چه اقتصاد بیشتر در شرایط انقباضی باشد شانس موفقیت دیدگاه دوم نسبت به دیدگاه اول کاهش بیشتری می یابد و این نکتة مهمی است که صاحبان همه کسب و کارهای صنعتی و فناورانه باید به آن توجه داشته باشند.