ایده جدید: استفاده از فناوری واقعیت افزوده در اماکن باستانی ایران

 

محوطه کاخ آپادانا واقع در تخت جمشید از سمت ورودی شرقی کاخ

اخیرا بازدیدی از سایت تاریخی تخت جمشید داشتیم که دو چیز خیلی جلب توجه می کرد. اول تعداد زیاد گردشگران خارجی به خصوص اروپایی که برای بازدید از این سایت منحصر به فرد تاریخی به آنجا آمده بودند و بسیار مشتاقانه و کنجکاوانه از آن بازدید می کردند. دوم، فرسایش قابل توجه این سایت به طوریکه در عکس بالا می بینید هیچکدام از سر ستون های کاخ آپادانا که اصلی ترین کاخ مجموعه است بر سر جای خود باقی نمانده است.

مجموع دو عامل بالا باعث شکل گیری این ایده شد که استفاده از فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) در این سایت تاریخی و سایت های مشابه آن می تواند کمک قابل توجهی به جلب توجه و افزایش گردشگران اعم از داخلی و خارجی نماید و همینطور یک تجربه تاریخی و منحصر به فرد را برای این گردشگران رقم بزند. تصور کنید وقتی با دوربین گوشی موبایل خود به ویرانه های کاخ آپادانا نگاه می کنید، این کاخ را به صورت بازسازی شده بر روی صفحه موبایل خود ببینید و همینطور درباریان و سربازان هخامنشی را در حال رفت و آمد در محوطه کاخ مشاهده کنید! علاوه بر این یکی از سربازان هخامنشی نیز به صورت یک Avatar به زبان مادری خودتان توضیحات لازم را در مورد محوطه ای که در آن قرار دارید به شما بدهد. هیجان انگیز نیست؟ قطعا هست!

از آنجا که برای تمام ایده های ارائه شده در این وبلاگ یک مدل تجاری برای درآمد زایی نیز مطرح می شود، ارائه توضیحات ذیل ضروری به نظر می رسد. نظر به اینکه این ایده به صورت یک App بر روی گوشی های هوشمند و یا تبلت قابل پیاده سازی است، هم می توان خود App را فروخت و هم می توان آن را رایگان عرضه کرد ولی از مدل in-app-purchase برای فروش قابلیت های مختلف برنامه و یا فروش آبونمان روزانه، هفتگی، یا ماهانه استفاده نمود. اگر این ایده به صورت قوی اجرا شود، قطعا با اقبال زیادی از سوی گردشگران مواجه می شود و البته اجرای ضعیف آن می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. از بین تمام ایده هایی که ما در این وبلاگ مطرح کرده ایم، شانس موفقیت تجاری این ایده را در صورت اجرای درست و قوی، قطعی تر از بقیه می دانیم و خیلی دوست داریم که یک یا چند استارتاپ بر روی آن کار کنند. با توجه به زیاد بودن تعداد اماکن تاریخی در ایران قطعا یک استارتاپ برای پوشش همه سایت های مهم تاریخی ایران کفایت نمی کند. همینطور برای اجرای گرافیک قوی در این پروژه ها، استفاده از تجربه گرافیست های باسابقه گریز ناپذیر است. امیدواریم که در آینده نه چندان دور، شاهد اجرای موفقیت آمیز این ایده باشیم.