لزوم بهینه سازی کسب و کارهای کوچک و متوسط در سال ۱۳۹۹

 

 
ما هر سال در روز ابتدای سال، نوروز را به همه هموطنان عزیز تبریک می گفتیم اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و به احترام آن دسته از هموطنان که جان خود را به دلیل ابتلاء به این بیماری از دست دادند، این کار را انجام ندادیم. در عوض توصیه هایی را که فکر می کنیم برای بقای کسب و کارهای کوچک و متوسط در شرایط کرونایی، مفید و لازم هستند را در این پست ارائه میکنیم.

از اولین تاثیرات بیماری کرونا بر روی تمام اقتصاد ها، کاهش فعالیت های اقتصادی به دلیل کاهش فعالیت های اجتماعی است که این هم باعث کاهش تقاضا برای کالا و خدمات در تمام عرصه های اقتصادی میشود. این کاهش تقاضا، به معنی کاهش درآمد و بیشتر شدن خرج از دخل برای بسیاری از کسب و کارها است. این موضوع هم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط و هم برای بنگاه های بزرگ اقتصادی صادق است اما چون کسب و کارهای کوچک و متوسط دسترسی به مراتب محدود تری به منابع بانکی و بازار سرمایه دارند، میزان آسیب پذیری و ورشکستگی بیشتری را نسبت به بنگاه های بزرگ اقتصادی تجربه می کنند. اما در کشور ما به دلیل گرایش بالای عمومی به بازار بورس و سرمایه در طی شش ماه اخیر، این موضوع شدیدتر از دیگر اقتصاد ها است.

در واقع وقتی سرمایه ها و پس اندازهای عموم جامعه به بازار بورس جذب می شوند به این معنی است که این سرمایه ها جذب بنگاه های بزرگ اقتصادی می شوند و این هم به معنی عدم برخورداری بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی از این سرمایه ها است. بنابراین کسب و کارهای کوچک و متوسط از یک طرف با کاهش تقاضای ناشی از بیماری کرونا مواجه می شوند و از طرف دیگر با شانس کم جذب سرمایه به دلیل گسیل شدن سرمایه ها و پس اندازها به سمت بازار بورس مواجه می شوند. مجموع این موارد باعث تهدید حیات بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط می شوند که این هم می تواند باعث گسترش قابل توجه بیکاری در سطح کشور شود.

برای جلوگیری از وقوع این اتفاق باید دو کار به صورت توام انجام بگیرد:
اول در سطح کلان، سیاست گذاران پولی و اقتصادی کشور باید یک سری قواعد و regulation را برای ورود و خروج به بازار بورس و سرمایه تدوین کنند، به طور مثال سقفی را برای سرمایه گذاری های اشخاص حقیقی و حقوقی تعیین کنند.
دوم در سطح خرد، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط نسبت به بهینه سازی سریع فرآیندهای کسب و کار خود اقدام کنند به طوریکه هزینه های عملیاتی آنها کاهش یابد و مخاطبان فعلی و بالقوه محصولات و خدمات آنها کاهش نیابند. این کار می تواند با بیشتر الکترونیکی کردن فعالیت ها و استفاده بیشتر از فضای مجازی صورت گیرد.

اگر موارد بالا جدی گرفته نشوند ممکن است که طی یکسال آینده شاهد بالا رفتن قابل توجه نرخ بیکاری و کاهش قابل ملاحظه GDP باشیم.