تلفن همراه

ایده جدید: App مدیریت واکسیناسیون عمومی

 

تصویر از childrenshealthdefense.org

واکسیناسیون عمومی کرونا یک چالش بزرگ برای همه کشورها و به عبارتی یک چالش بزرگ جهانی است. از آنجا که این واکسن باید به همه افراد بالای ۱۲ سال در دنیا تزریق شود جمعیتی نزدیک به ۸۰٪ از ۷/۹ میلیارد جمعیت دنیا یعنی نزدیک به ۶/۴ میلیارد نفر را شامل می شود. دو چالش بزرگ برای چنین واکسیناسیون عظیمی وجود دارند: اول تهیه و تولید این تعداد واکسن در زمان مورد نیاز برای جلوگیری از گردش مکرر ویروس در سطح جهانی است، و دوم توزیع و تزریق هماهنگ و منظم این حجم عظیم از واکسن چه در سطح دنیا و چه در سطح کشور ها می باشد. اگر بخواهیم آمار را در سطح کشور خودمان بدانیم، حدودا باید ۶۵ میلیون نفر در ظرف حداکثر یکسال واکسینه شوند. بدون شک این یک تجربه جدید برای کل دنیا و همینطور کشور ما است!

ایده جدید: App مدیریت بلایای طبیعی

 

 
ایران کشوری است که به خاطر ساختار طبیعی اش نرخ بالایی در حادث شدن بلایای طبیعی دارد. مهم ترین بلای طبیعی که کشور در معرض آن قرار دارد زلزله است که به خاطر قرار گرفتن کشور بر روی گسل های متعدد حادث میشود. بعد از آن هم سیل و دیگر بلایا همانند طوفان شن و اخیرا هم شیوع بیماری کرونا (که البته فقط مختص ایران نبود و یک شیوع جهانی بود) حادث می شوند. اگر بخواهیم دو سال اخیر را معیار قرار دهیم یک رکورد از وقوع بلایای طبیعی داشتیم. شروع سال ۹۸ با وقوع سیل فراگیر همراه شد و بعد از آن هم چندین زلزله متوسط و در پایان سال هم شیوع بیماری کرونا آغاز شد که همچنان ادامه دارد.

ایده جدید: استفاده از فناوری واقعیت افزوده در اماکن باستانی ایران

 

محوطه کاخ آپادانا واقع در تخت جمشید از سمت ورودی شرقی کاخ

اخیرا بازدیدی از سایت تاریخی تخت جمشید داشتیم که دو چیز خیلی جلب توجه می کرد. اول تعداد زیاد گردشگران خارجی به خصوص اروپایی که برای بازدید از این سایت منحصر به فرد تاریخی به آنجا آمده بودند و بسیار مشتاقانه و کنجکاوانه از آن بازدید می کردند. دوم، فرسایش قابل توجه این سایت به طوریکه در عکس بالا می بینید هیچکدام از سر ستون های کاخ آپادانا که اصلی ترین کاخ مجموعه است بر سر جای خود باقی نمانده است.

ایده جدید: App مدیریت فوریت های پزشکی

 
دومین ایده تجاری که در وبلاگ ایده پرداز قصد معرفی آن را داریم یک App موبایل از حوزه Automated Emergency Calls یا فراخوان خودکار اورژانس است. در این حوزه سعی بر این است که با استفاده از ابزارهای هوشمند همانند سنسورهایی که در ساختمان ها و خودرو ها نصب می شوند، وقوع یک حادثه همانند آتش سوزی و یا تصادف، شناسایی شده و به صورت خودکار با مراکز امدادی تماس برقرار شده و درخواست کمک شود.

زیان دهی Uber در شش ماه اول سال 2016

 

Travis Kalanick مدیر عامل شرکت Uber Technologies (تصویر از Bloomberg)

 
شرکت Uber که یک استارتاپ معروف در زمینه خدمات تاکسی آنلاین است و در حال حاضر بزرگترین و معروف ترین استارتاپ دنیا است، بر اساس گزارش بلومبرگ در نیمه اول سال 2016 به مقدار 1.27 میلیارد دلار ضرر کرده است. این یکی از بزگترین ضرر ها در تاریخ استارتاپ ها است که فقط قابل قیاس با ضرر 1.4 میلیارد دلاری شرکت آمازون در سال 2000 است. اگرچه Uber یک شرکت خصوصی است و اطلاعات مالی آن به صورت عمومی اعلام نمی شود اما یک منبع نزدیک به سرمایه گذاران این شرکت این آمار را اعلام کرده است.

ایده جدید: App تخفیف یاب مکانی

 
اولین ایده تجاری که در وبلاگ ایده پرداز قصد معرفی آن را داریم یک App موبایل بر اساس مفهوم Context Aware Computing است که آن را در یکی از پست های قبلی خود معرفی کرده بودیم. بر اساس این مفهوم وسایل الکترونیکی همراه از جمله موبایل و تبلت بر اساس شرایط محیطی که کاربر آن وسیله در آن قرار دارد، خدمات هوشمندی را به کاربر خود ارائه می دهند. حال اگر بخواهیم بر اساس شرایط زمانی و مکانی که در آن قرار داریم از خدمات و کالاهایی که در اطراف ما با تخفیف ارائه میشوند خبردار شویم، می توانیم مفهوم Context Aware Computing را به شکل زیر به کار بگیریم:

تلاش اپل برای تقویت رابطه با تولید کنندگان App

 

Greg Joswiak از شرکت اپل در همایش معرفی iPhone SE (تصویر از NYTimes.com)

 
شرکت اپل که در طی 13 سال گذشته همواره شاهد افزایش فروش خود بود و در 5 سال گذشته عنوان بزرگترین شرکت جهان را به یدک کشیده بود، در شش ماه گذشته برای اولین بار با افت فروش iPhone های خود که پرطرفدار ترین محصول این شرکت هستند مواجه شد. این خبر که شاید یک شوک برای اپل و طرفدارانش بود باعث شد که اپل در صدد ایجاد یک مجموعه تغییرات جدید در سیاست های تولید، فروش، و پشتیبانی از محصولات خود برآید. اکنون که یک هفته به برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان اپل در سانفرانسیسکو باقی مانده است، زمزمه هایی از چگونگی تغییر سیاست های اپل در برابر توسعه دهندگان به گوش می رسد.

تاثیر گذارترین فناوری در ده سال آینده چه خواهد بود؟

 

تصویر از MIT.edu

 
بدون شک تاثیر گذارترین فناوری در طی ده سال گذشته، گوشی هوشمند بوده است. این فناوری هم تاثیر عمیقی در زندگی روزمره ما داشته است و هم باعث بوجود آمدن عرصه های کاری و شغلی جدید در سطح دنیا شده است به طوریکه امروزه تصور زندگی بدون گوشی هوشمند برای اکثریت ما دشوار است. اما از آنجا که این فناوری هم اکنون به دوران بلوغ خود رسیده و انتظار تغییرات و پیشرفت های چشمگیری در آینده برای آن نمی رود، سوال مهم و اساسی کارآفرینان و سرمایه گذاران این است که تاثیر گذارترین فناوری در طی 10 سال آینده چه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال باید دید که هم اکنون بیشترین بودجه های تحقیق و توسعه در کدام حوزه ها صرف می شوند و بیشترین نیاز های آینده در کدام حوزه ها قرار دارند. بر این اساس سه حوزه بیشترین پتانسیل را از خود نشان می دهند:

ساده سازی پردازش تصویر بر روی گوشی ها

 

تصویر از MIT News

این روزها بیشترین دوربینی که مردم استفاده می کنند دوربین گوشی های هوشمند است و بیشترین کامپیوتری که استفاده می شود گوشی های هوشمند است و این موضوع باعث شده که تقاضا برای پردازش و ویرایش تصویر بر روی گوشی ها افزایش یابد. اما مشکل اینجا است که پردازش تصویر از آن فعالیت هایی است که قدرت پردازش زیادی لازم دارد و لذا CPU و متعاقب آن باتری زیادی مصرف می کند.

شبکه تلفن همراه نسل چهارم یا 4G

 
مدتی است که گوشی های تلفن همراه با عنوان 4G به بازار جهانی عرضه شده اند. اگرچه تعداد این گوشی ها در حال حاضر محدود است اما حکایت از روند رو به توسعه نسل چهارم شبکه های تلفن همراه دارد. تعداد محدودی از اپراتورهای تلفن همراه در جهان نیز سرویس نسل چهارم خود در بعضی از مناطق را آغاز کرده اند. به طور مثال Verizon از ماه گذشته ارائه این سرویس را در ۳۸ شهر آمریکا با پوشش جمعیتی ۱۱۰ میلیون نفر آغاز کرده است.

اما آنچه به عنوان شبکه نسل چهارم از سوی سرویس دهنده ها معرفی می شود در واقع نسل چهارم نیست بلکه نوع پیشرفته نسل سوم است که سرعتی انتفال داده ها در آن در حدود ۱۰ برابر نسل سوم معمول است. در صورتیکه آنچه به عنوان شبکه نسل چهارم از سوی اتحادیه جهانی مخابرات یا ITU مطرح است و استاندارهای آن در حال حاضر در حال تدوین است باید سرعتی در حدود ۱۰۰ برابر نسل سوم فعلی داشته باشد. سرعت مورد نظر ITU بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه است.

همزمانی محتوا