پول و بانکداری

فینتک ها و عدم وجود بستر حقوقی لازم

 

 
چند سالی است که استفاده از اینترنت بانک و موبایل بانک در کشور گسترش یافته و همه بانک ها در حال گسترش و به روز آوری خدمات اینترنت محور خود هستند. اما در دو سال اخیر شاهد حضور شرکت های غیر بانکی در زمینه خدمات پرداخت هم هستیم که اصطلاحا به آنها فینتک (Fintech) گفته می شود. این شرکت ها اساسا بانک نیستند و شرکت های فناوری محوری هستند که از طریق ارتباط درگاهی با بانک ها و یا بانک مرکزی می توانند خدمات پرداختی همانند حواله کارت به کارت، پرداخت قبض، پرداخت عوارض، اخذ رتبه اعتباری بانکی و غیره را انجام دهند. از اوایل سال ۱۳۹۸ تاکنون شاهد ظهور چندین App موبایلی در این زمینه بوده ایم.

صدور اجازه استفاده از Bitcoin برای معاملات سهام در آمریکا

 
کمیسیون نظارت بر بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در هفته گذشته اجازه داد که فروشکاه اینترنتی Overstock.com سهام خود را با استفاده از واحد پول دیجیتال Bitcoin به فروش برساند که این اولین معامله فروش سهام در جهان با استفاده از پول دیجیتال است. البته این شرکت در قبل از این، اوراق قرضه (Bonds) خود را با استفاده از Bitcoin فروخته بود ولی برای این کار احتیاج به کسب مجوز از SEC نداشت. علاوه بر این، شرکت فوق یک IPO نیست و این مرحله را در سال 2002 پشت سر گذاشته است.

مدیر عامل شرکت Overstock به خبرنگاران گفته که این شرکت فروش سهام خود با استفاده از Bitcoin را در سال 2016 عملیاتی خواهد کرد و برای این منظور از شرکت زیر شاخه خود، TØ.com استفاده خواهد کرد. TØ.com فناوری لازم برای این کار را بر اساس Blockchain های Bitcoin توسعه داده است و مدیر عامل Overstock گفته که قصد دارد این فناوری را به صورت سرویس در اختیار دیگر شرکت هایی که می خواهند با استفاده از Bitcoin سهام خود را بفروشند، قرار دهد.

سرعت پول

 
در اقتصاد کلان (MacroEconomics) مفهومی وجود دارد به نام "سرعت پول" که نقشی تعیین کننده در سیاست های پولی یک جامعه دارد. منظور از سرعت پول، سرعت گردش پول در یک جامعه است و یا به عبارت ساده تر، تعداد دفعاتی که پول در جامعه در طول یک دوره زمانی مشخص دست به دست می شود. طبیعی است که هرچه مبادلات تجاری در یک جامعه رونق بیشتری داشته باشند سرعت پول افزایش می یابد و بالعکس هرچه رکود بیشتری بر اقتصاد حاکم باشد سرعت پول کاهش می یابد.

همزمانی محتوا