مدیریت سازمانی

ایده جدید: App مدیریت واکسیناسیون عمومی

 

تصویر از childrenshealthdefense.org

واکسیناسیون عمومی کرونا یک چالش بزرگ برای همه کشورها و به عبارتی یک چالش بزرگ جهانی است. از آنجا که این واکسن باید به همه افراد بالای ۱۲ سال در دنیا تزریق شود جمعیتی نزدیک به ۸۰٪ از ۷/۹ میلیارد جمعیت دنیا یعنی نزدیک به ۶/۴ میلیارد نفر را شامل می شود. دو چالش بزرگ برای چنین واکسیناسیون عظیمی وجود دارند: اول تهیه و تولید این تعداد واکسن در زمان مورد نیاز برای جلوگیری از گردش مکرر ویروس در سطح جهانی است، و دوم توزیع و تزریق هماهنگ و منظم این حجم عظیم از واکسن چه در سطح دنیا و چه در سطح کشور ها می باشد. اگر بخواهیم آمار را در سطح کشور خودمان بدانیم، حدودا باید ۶۵ میلیون نفر در ظرف حداکثر یکسال واکسینه شوند. بدون شک این یک تجربه جدید برای کل دنیا و همینطور کشور ما است!

آیا عمر رابطه استاد-شاگردی به سر آمده؟

 
انتخاب یک الگو و استادکار در محیط کار چیزی است که معمولا برای پیشرفت در کار مورد تاکید قرار می گیرد. اما به نوشته نشریه Harvard Business Review در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز، عمر رابطه استاد-شاگردی به سر آمده است. در واقع به جای انتخاب یک فرد خاص به عنوان الگو؛ نیاز است که از چند فرد حرفه ای که هر کدام در حوزه خاصی تبحر دارند به عنوان یک گروه مشاور شخصی کمک بگیرید.

لازم نیست که تمام مشاوران شخصی خود را در یک جلسه ملاقات کنید، بلکه در موقع لزوم می توانید با هر کدام از آنها به تنهایی ملاقات کنید. در انتخاب این افراد دقت کنید که در حوزه مورد نظر، از شما دارای سابقه کار بیشتر و یا مهارت بالاتری باشند.

منبع: Reuters.com
 

راه حل های موقت را کنار نگذارید

 
به هنگام انجام تغییرات، سازماندهی مجدد واحد کاری، و یا توسعه سیستم های جدید، اغلب افراد به دنبال راه حلی می گردند که حداکثر عمر و دوام ممکن را داشته باشد. اما به نوشته نشریه Harvard Business Review هیچ چیزی عمر پایدار ندارد و پیدا کردن یک راه حل دائمی در خیلی از اوقات غیر ممکن و غیر معقول است. بنابراین دفعه دیگر که می خواهید یک تغییر بزرگ در کارتان ایجاد کنید از یک راه حل گذرا استفاده کنید نه یک راه حل نهایی.

واقعیت این است که هر راه حلی یک طول عمری دارد و هنگامی که طول عمر آن تمام شود شما باید یک راه حل جدید برای مساله خود پیدا کنید. بنابراین به دنبال یک راه حل ابدی نباشید.

منبع: Reuters.com
 

راهکارهای عملی برای شرکت های کوچک

 
هدف اصلی ما در این سایت کمک به شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط است که اصطلاحا SMB نامیده می شوند. سعی ما در این است که راهکارهای عملی که بر اساس تجربه های عملی دیگران شکل گرفته اند را در این سایت ارائه و معرفی کنیم نه اینکه به دنبال مطالب تئوری و بعضا کلیشه ای که در دروس رشته های مدیریت، MBA و... ارائه می شوند برویم. به طور مثال اگر مطالبی را که از نشریه Harvard Business Review انتخاب کرده ایم خوانده باشید، دیدگاه عملگرایانه را به طور محسوس در آنها مشاهده می کنید. همینطور آمارهایی که در این سایت ارائه می شوند در این جهت است که تصویر روشنی از تجارت جهانی و بازار عرضه و تقاضا به مخاطب ارائه شود. خوشحال می شویم که نظرات خود را در این زمینه با ما و با مخاطبان سایت در میان بگذارید.

 

جلسات "خوب" را فراموش کنید

 
اکثر ما فکر می کنیم که یک جلسه خوب کاری جلسه ای است که نظرات ما در آن تایید شود و کسی با آنها مخالفتی نکند. اما به نوشته نشریه Harvard Business Review ایده های بزرگ از درون اختلافات و تنوع نظرات متولد می شوند. در عین حال باید توجه داشته باشید که جلسات خود را با افرادی برگزار کنید که اهداف مشترکی با شما دارند نه آنهایی که به دنبال منافع شخصی خود و یا خودنمایی هستند.

نتایج خوب از پروسه های پیچیده، تکرار شونده، و چالش بر انگیز بیرون می آیند. بنابراین در جلسات کاری به دنبال یک جلسه با زمان محدود و نتیجه نهایی نباشید.

منبع: Reuters.com
 

صحبت جدی با همکار خود را عقب نیندازید

 
به نوشته نشریه Harvard Business Review اگر شما می خواهید که با همکارتان در مورد عقیده و یا رفتار او مخالفتی کنید بهتر است که این کار را به تعویق نیندازید. بیشتر افراد سعی می کنند که این کار را به امید پیدا کردن یک فرصت مناسب به تعویق اندازند. اما نکته این است که ممکن است تا پیدا شدن فرصت مناسب، موقعیت ها و فرصت های زیادی در محیط کار از بین بروند.

بنابراین کارشناسان پیشنهاد می کنند که از طریق یک رسانه غیر حضوری همانند ایمیل یا پیامک به همکارتان اعلام کنید که می خواهید موضوع حساسی را با او در میان بگذارید و او وقتی را برای این کار تعیین کند. این روش احتمال بروز تنش میان شما و همکارتان را کاهش می دهد. قبل از صحبت با همکارتان نیز سعی کنید تا موضوع بحث را به یک چارچوب مشخص محدود کنید تا بحث به حاشیه و تنش بیشتر نرود.

منبع: Reuters.com
 

همزمانی محتوا