بازاریابی

ایده جدید: App تخفیف یاب مکانی

 
اولین ایده تجاری که در وبلاگ ایده پرداز قصد معرفی آن را داریم یک App موبایل بر اساس مفهوم Context Aware Computing است که آن را در یکی از پست های قبلی خود معرفی کرده بودیم. بر اساس این مفهوم وسایل الکترونیکی همراه از جمله موبایل و تبلت بر اساس شرایط محیطی که کاربر آن وسیله در آن قرار دارد، خدمات هوشمندی را به کاربر خود ارائه می دهند. حال اگر بخواهیم بر اساس شرایط زمانی و مکانی که در آن قرار داریم از خدمات و کالاهایی که در اطراف ما با تخفیف ارائه میشوند خبردار شویم، می توانیم مفهوم Context Aware Computing را به شکل زیر به کار بگیریم:

تلاش اپل برای تقویت رابطه با تولید کنندگان App

 

Greg Joswiak از شرکت اپل در همایش معرفی iPhone SE (تصویر از NYTimes.com)

 
شرکت اپل که در طی 13 سال گذشته همواره شاهد افزایش فروش خود بود و در 5 سال گذشته عنوان بزرگترین شرکت جهان را به یدک کشیده بود، در شش ماه گذشته برای اولین بار با افت فروش iPhone های خود که پرطرفدار ترین محصول این شرکت هستند مواجه شد. این خبر که شاید یک شوک برای اپل و طرفدارانش بود باعث شد که اپل در صدد ایجاد یک مجموعه تغییرات جدید در سیاست های تولید، فروش، و پشتیبانی از محصولات خود برآید. اکنون که یک هفته به برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان اپل در سانفرانسیسکو باقی مانده است، زمزمه هایی از چگونگی تغییر سیاست های اپل در برابر توسعه دهندگان به گوش می رسد.

مد گرایی در صنعت نرم افزار جهان

 

لوگو های مربوط به Framework هایی که در چند سال اخیر به موازات هم ایجاد شده اند

 
صنعت نرم افزار جهان در این روز ها بی شباهت به صنعت مد و پوشاک نیست که در آن، برند ها جایگاه مهم تری از خود محصولات تولیدی دارند. اگر شما تولید کننده نرم افزار باشید و بخواهید یک Framework را برای تولید نرم افزار خود انتخاب کنید، بدون شک از تعدد Framework هایی که در سال های اخیر مثل قارچ سبز شده اند و تفاوت معنی داری نیز با یکدیگر ندارند، گیج خواهید شد. اما مشکل بزرگ تر این است که آن رهیافتی که این Framework های موازی بر سر آن با یکدیگر رقابت می کنند نیز لزوما بهترین رهیافت نیست!

سایت بیست ترین، راهکاری نوین در معرفی و بررسی کالا و خدمات

 

تصویر از 20tarin.com

 
از جمله وب سایت هایی که در دنیا زیاد طرفدار دارند، سایت هایی هستند که به معرفی و بررسی محصولات تازه وارد شده به بازار، به خصوص محصولات تکنولوژی محور می پردازند. مصرف کنندگان همواره هیجان و اشتیاق دارند تا بدانند علم و فناوری چه محصولات جدیدی را برای آنها به ارمغان آورده است و این محصولات چه تاثیری بر روی زندگی آینده آنها خواهند داشت.

برند سازی اینترنتی یا Brandtech چیست؟

 
وقتی یک برند جدید پا به عرصه تجارت می گذارد، برای معرفی خود به مخاطبان بالقوه باید حداقل از یکی از روش های تبلیغاتی استفاده کند. به طور مثال تبلیغات در رسانه ها و یا اسپانسر شدن برای اشخاص حقیقی یا حقوقی سرشناس و معروف و یا دیگر روش ها.

از طرف دیگر هر چه استفاده از یک برند شایع تر باشد آن برند ارزشمند تر و قدرتمند تر می شود و این مزیتی است که اکثر شرکت های اینترنتی که محصولاتشان در فضای مجازی ارائه می شود به سادگی از آن بهره می برند. زیرا در فضای مجازی افراد فارغ از موقعیت مکانی و اجتماعی خود می توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند و می توانند محصولی را که استفاده میکنند به یکدیگر معرفی و یا توصیه نمایند. به طور مثال سازندگان App های موبایل لازم نیست که برای معرفی محصولات خود تبلیغات زیادی انجام دهند زیرا خود استفاده کنندگان App آن را به دیگران و افراد مرتبط با خود توصیه می کنند.

بازاریابی به سبک تازه کاران

 
امروز یکی از دوستان رفته بود که یک مدل معلوم گوشی تلفن همراه از برند X را بخرد.  فروشنده که اتفاقا همان مدل از همان برند را در فروشگاه خود داشت به او پیشنهاد داد که مدل مشابه از برند Y را که ۱۰ درصد ارزان تر هم بود بخرد و بر این پیشنهاد خود اصرار داشت. دوست ما هم که کمی گیج شده بود با من تماس گرفت و گفت که کدامش را بخرد و من هم بعد از بررسی مشخصات فنی دو گوشی گفتم که همان برند X را بخرد. ظاهرا فروشنده از این موضوع کمی ناراحت شده بود و دوست من هم کمی از این موضوع تعجب کرده بود زیرا که در نهایت گوشی گران تر را خریده بود. در توضیح به دوست خود گفتم  که احتمالا فروشنده از فروش گوشی ارزان تر سود بیشتری می برده است.  این موضوع ریشه در نوع بازاریابی تولید کنندگان و وارد کنندگان کالا در ایران دارد:
همزمانی محتوا