فناوری اطلاعات

ایده جدید: استفاده از فناوری واقعیت افزوده در اماکن باستانی ایران

 
محوطه کاخ آپادانا واقع در تخت جمشید از سمت ورودی شرقی کاخ

اخیرا بازدیدی از سایت تاریخی تخت جمشید داشتیم که دو چیز خیلی جلب توجه می کرد. اول تعداد زیاد گردشگران خارجی به خصوص اروپایی که برای بازدید از این سایت منحصر به فرد تاریخی به آنجا آمده بودند و بسیار مشتاقانه و کنجکاوانه از آن بازدید می کردند. دوم، فرسایش قابل توجه این سایت به طوریکه در عکس بالا می بینید هیچکدام از سر ستون های کاخ آپادانا که اصلی ترین کاخ مجموعه است بر سر جای خود باقی نمانده است.

ورود Uber به دنیای هوش مصنوعی

 

لوگوی شرکت Geometric Intelligence

 
در ابتدای این هفته اعلام شد که شرکت Uber (بزرگ ترین ارائه دهنده خدمات تاکسی آنلاین)، شرکت دو ساله Geometric Intelligence که یک استارتاپ نیویورکی در زمینه هوش مصنوعی است را خریداری کرده است. در نگاه اول به نظر می آید که Uber خیال دارد به طور جدی وارد عرصه خودرو های خودران شود و از تکنولوژی هوش مصنوعی برای توسعه اینگونه خودرو ها و حذف رانندگان خود در آینده استفاده کند. اما واقعیت این است که Uber قبل از این هم با استخدام 40 نفر از متخصصان هوش مصنوعی دانشگاه معروف کارنگی ملون، پا به این عرصه گذاشته بود. همین موضوع و نوع فعالیت های شرکت Geometric Intelligence باعث شده که کارشناسان تصور کنند Uber مرزهایی فراتر از خودرو های خودران را هدف گرفته است.

ایده جدید: App مدیریت فوریت های پزشکی

 
دومین ایده تجاری که در وبلاگ ایده پرداز قصد معرفی آن را داریم یک App موبایل از حوزه Automated Emergency Calls یا فراخوان خودکار اورژانس است. در این حوزه سعی بر این است که با استفاده از ابزارهای هوشمند همانند سنسورهایی که در ساختمان ها و خودرو ها نصب می شوند، وقوع یک حادثه همانند آتش سوزی و یا تصادف، شناسایی شده و به صورت خودکار با مراکز امدادی تماس برقرار شده و درخواست کمک شود.

زیان دهی Uber در شش ماه اول سال 2016

 

Travis Kalanick مدیر عامل شرکت Uber Technologies (تصویر از Bloomberg)

 
شرکت Uber که یک استارتاپ معروف در زمینه خدمات تاکسی آنلاین است و در حال حاضر بزرگترین و معروف ترین استارتاپ دنیا است، بر اساس گزارش بلومبرگ در نیمه اول سال 2016 به مقدار 1.27 میلیارد دلار ضرر کرده است. این یکی از بزگترین ضرر ها در تاریخ استارتاپ ها است که فقط قابل قیاس با ضرر 1.4 میلیارد دلاری شرکت آمازون در سال 2000 است. اگرچه Uber یک شرکت خصوصی است و اطلاعات مالی آن به صورت عمومی اعلام نمی شود اما یک منبع نزدیک به سرمایه گذاران این شرکت این آمار را اعلام کرده است.

ایده جدید: App تخفیف یاب مکانی

 
اولین ایده تجاری که در وبلاگ ایده پرداز قصد معرفی آن را داریم یک App موبایل بر اساس مفهوم Context Aware Computing است که آن را در یکی از پست های قبلی خود معرفی کرده بودیم. بر اساس این مفهوم وسایل الکترونیکی همراه از جمله موبایل و تبلت بر اساس شرایط محیطی که کاربر آن وسیله در آن قرار دارد، خدمات هوشمندی را به کاربر خود ارائه می دهند. حال اگر بخواهیم بر اساس شرایط زمانی و مکانی که در آن قرار داریم از خدمات و کالاهایی که در اطراف ما با تخفیف ارائه میشوند خبردار شویم، می توانیم مفهوم Context Aware Computing را به شکل زیر به کار بگیریم:

مایکروسافت در حال گرم کردن خود برای خرید لینکدین

 

از چپ به راست: Jeff Weiner مدیرعامل لینکدین، Satya Nadella مدیرعامل مایکروسافت، و Reid Hoffman رئیس هیت مدیره لینکدین (تصویر از Microsoft)

 
دیروز مایکروسافت رسما اعلام کرد که با شرکت لینکدین برای خرید این شرکت به مبلغ 26.2 میلیارد دلار به توافق رسیده است. این خرید که قرار است به صورت نقدی انجام شود بزرگترین خرید یک شرکت توسط مایکروسافت تا به امروز است. قرار است که در جریان این خرید، نام تجاری LinkedIn به قوت خود باقی بماند و تغییر نکند. کارشناسان این خرید را نشان رویکرد جدی مایکروسافت به Cloud Computing تفسیر کرده اند و مدیرعامل لینکدین آن را فرصتی برای دسترسی بهتر به تکنولوژی های Cloud Computing که توسط مایکروسافت ارائه می شوند ذکر کرده است.

تاثیر گذارترین فناوری در ده سال آینده چه خواهد بود؟

 

تصویر از MIT.edu

 
بدون شک تاثیر گذارترین فناوری در طی ده سال گذشته، گوشی هوشمند بوده است. این فناوری هم تاثیر عمیقی در زندگی روزمره ما داشته است و هم باعث بوجود آمدن عرصه های کاری و شغلی جدید در سطح دنیا شده است به طوریکه امروزه تصور زندگی بدون گوشی هوشمند برای اکثریت ما دشوار است. اما از آنجا که این فناوری هم اکنون به دوران بلوغ خود رسیده و انتظار تغییرات و پیشرفت های چشمگیری در آینده برای آن نمی رود، سوال مهم و اساسی کارآفرینان و سرمایه گذاران این است که تاثیر گذارترین فناوری در طی 10 سال آینده چه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال باید دید که هم اکنون بیشترین بودجه های تحقیق و توسعه در کدام حوزه ها صرف می شوند و بیشترین نیاز های آینده در کدام حوزه ها قرار دارند. بر این اساس سه حوزه بیشترین پتانسیل را از خود نشان می دهند:

کمک های دامنه دار فیسبوک به دنیای فناوری های منبع باز

 
حدود پنج سال است که فیسبوک حرکت دامنه داری را برای حمایت و توسعه از فناوری های منبع باز یا همان Open Source شروع کرده است. بنیانگذار و مدیر فیسبوک، Mark Zuckerberg، اعتقاد دارد دنیا به اندازه کافی وسایل و ابزار های لازم برای توسعه و استفاده همگانی از تکنولوژی را تولید نمی کند و لذا وظیفه خود می داند که حتی الامکان فناوری های لازم برای دسترسی ارزان و همگانی به تکنولوژی را ابداع کرده و توسعه دهد و آنها را به صورت رایگان در اختیار همه سازندگان و توسعه دهندگان فناوری قرار دهد.

جدیدترین فناوری که فیسبوک در راستای این سیاست به صورت منبع باز ارائه کرده، فناوری دوربین های 360 درجه است که قرار است برای ارائه تصاویر 360 درجه و واقعیت مجازی در فیسبوک مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه شرکت های بزرگ دیگر همانند گوگل، مایکروسافت، و اپل نیز در حال توسعه و کار بر روی فناوری مشابه هستند اما هیچکدام از آنها فناوری خود را به صورت منبع باز در اختیار دیگران قرار نمی دهند.

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه هوش مصنوعی منبع باز

 

 

تصویر از Wikipedia.org

در هفته گذشته Elon Musk مدیر عامل شرکت های Tesla Motors و SpaceX همراه با Sam Altman رئیس شتاب دهنده Y Combinator مشترکا اعلام کردند که با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در یک شرکت غیر انتفاعی به نام OpenAI قصد دارند فناوری های جدید هوش مصنوعی را به صورت منبع باز (Open Source) توسعه داده و به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دهند. هدف از این کار مقابله با انحصار شرکت های بزرگ همانند Google و Facebook در عرصه هوش مصنوعی عنوان شده است زیرا بیم آن می رود که این شرکت ها با استفاده از فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی کنترل زیادی بر روی کاربران خود و روابط اجتماعی آنها پیدا کنند.

الگوی مصرف اینترنت موبایل در خاورمیانه

 
شرکت کانادایی Sandvine که یک شرکت تخصصی در زمینه ساخت تجهیزات شبکه های رایانه ای و همینطور تحلیل و آنالیز این شبکه ها است به صورت سالیانه آمارهای چگونگی استفاده از اینترنت را برای ناحیه های مختلف دنیا ارائه می کند. این آمارها هم برای توسعه های آتی شبکه های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرند و هم برای توسعه های نرم افزار های مبتنی بر شبکه از جمله App های موبایل کاربرد دارند. در ادامه آمار استفاده از اینترنت بر روی موبایل را برای سه ناحیه خاورمیانه، آفریقا، و اروپا مشاهده می کنید. این آمار ها نشان می دهند 10 فعالیتی که بیشترین مصرف اینترنت بر روی موبایل در هر کدام از این نواحی را داشته اند چه چیزهایی هستند.

نکته قابل توجه این است که این آمارها به صورت میانگین هر ناحیه هستند و به صورت کشور به کشور ارائه نشده اند. بنابراین ممکن است که برای یک کشور خاص در یک ناحیه مقداری متفاوت باشند.

 

همزمانی محتوا