الکترونیک و اپتیک

تاثیر گذارترین فناوری در ده سال آینده چه خواهد بود؟

 

تصویر از MIT.edu

 
بدون شک تاثیر گذارترین فناوری در طی ده سال گذشته، گوشی هوشمند بوده است. این فناوری هم تاثیر عمیقی در زندگی روزمره ما داشته است و هم باعث بوجود آمدن عرصه های کاری و شغلی جدید در سطح دنیا شده است به طوریکه امروزه تصور زندگی بدون گوشی هوشمند برای اکثریت ما دشوار است. اما از آنجا که این فناوری هم اکنون به دوران بلوغ خود رسیده و انتظار تغییرات و پیشرفت های چشمگیری در آینده برای آن نمی رود، سوال مهم و اساسی کارآفرینان و سرمایه گذاران این است که تاثیر گذارترین فناوری در طی 10 سال آینده چه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال باید دید که هم اکنون بیشترین بودجه های تحقیق و توسعه در کدام حوزه ها صرف می شوند و بیشترین نیاز های آینده در کدام حوزه ها قرار دارند. بر این اساس سه حوزه بیشترین پتانسیل را از خود نشان می دهند:

ساده سازی پردازش تصویر بر روی گوشی ها

 

تصویر از MIT News

این روزها بیشترین دوربینی که مردم استفاده می کنند دوربین گوشی های هوشمند است و بیشترین کامپیوتری که استفاده می شود گوشی های هوشمند است و این موضوع باعث شده که تقاضا برای پردازش و ویرایش تصویر بر روی گوشی ها افزایش یابد. اما مشکل اینجا است که پردازش تصویر از آن فعالیت هایی است که قدرت پردازش زیادی لازم دارد و لذا CPU و متعاقب آن باتری زیادی مصرف می کند.

چگونه محاسبات محیط-آگاه ابزارهای ما را هوشمند میسازد

 
ابزارهایی همچون گوشی تلفن همراه، کامپیوتر Tablet، ریموت کنترل تلویزیون، MP3 Player، و... را تصور کنید که می توانند حال و اوضاع شما، محیطی که در آن هستید، چیزهایی را که به آن علاقه دارید یا اصلا علاقه ندارید را تشخیص دهند و بر اساس آن به شما سرویس دهند! این مفهوم اصلی محاسبات محیط-آگاه یا Context-Aware Computing است. آقای Justin Rattner مدیر تکنولوژی شرکت Intel می گوید ابزارهای آینده درباره شما خواهند آموخت: اینکه کجا هستید، امروز چه روزیست، به کجا می روید، چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید. به طور مثال وقتی از نزدیک یک رستوران عبور می کنید گوشی تلفن همراه تان به شما پیغام می دهد که این رستوران غذای مورد علاقه شما را سرو می کند!

همزمانی محتوا